Kantor Starowiślna
Starowiślna 6
Kliknij pin aby zobaczyć szczegóły. Tło mapy: OpenStreetMap, CartoDB Voyager.
Kantor Starowiślna w skrócie
Najważniejsze fakty o tym punkcie wymiany walut: lokalizacja, kontekst rynkowy i podpowiedzi, na co zwrócić uwagę przed wizytą.
Lokalizacja i charakter punktu
Kantor Starowiślna 6 Kraków ma adres Starowiślna 6, czyli znajduje się w ścisłym centrum miasta. To dobre miejsce dla osób planujących wymianę podczas wizyty w Starym Mieście albo tuż obok niego. Punkt należy traktować jako kantor stacjonarny, gdzie podstawowym scenariuszem jest wymiana gotówkowa po kursie obowiązującym na miejscu.
Godziny otwarcia i kontakt
Harmonogramu Kantoru Starowiślna 6 Kraków nikt nie wpisał, dostępny jest za to numer +48 576 972 172. Bez strony internetowej telefon pozostaje najpewniejszą drogą do sprawdzenia, czy punkt jest czynny i czy obsłuży konkretną kwotę. Przy wizycie w centrum taka weryfikacja oszczędza niepotrzebne dojście.
Spread i pozycja na tle miasta
Tabela kursowa pokazuje osobno cenę odkupu i cenę sprzedaży, a koszt rośnie wraz z odległością między tymi wartościami. Kraków liczy 803 282 mieszkańców i ma 136 kantorów, dlatego konkurencja jest widoczna zwłaszcza w centrum. Wśród najbliższych miejsc dane wymieniają Kantor na Wielopolu, punkt Dukat. Kantor Wymiany Walut. Caba M. pod adresem Starowiślna 12 oraz kolejny Kantor na Wielopolu. Sprawdzenie sąsiednich punktów jest rozsądne.
Dostępne waluty
Klienci kantorów często pytają o kurs funta brytyjskiego lub franka, a przy podróżach i rozliczeniach międzynarodowych także o USD oraz EUR. Nie wynika z danych, że ten punkt utrzymuje pełny zapas wszystkich walut. Przy mniej typowych banknotach lepiej zadzwonić i ustalić, czy zamówienie albo przygotowanie kwoty będzie możliwe.
Formy płatności
Transakcje w lokalach tego rodzaju zazwyczaj odbywają się w gotówce, bo tak działa większość tradycyjnej wymiany walut. Nie ma danych o przyjmowaniu kart, BLIK czy przelewów przez Kantor Starowiślna 6 Kraków. Jeśli liczy się płatność bezgotówkowa, porównaj wcześniej rozwiązanie online z wizytą w punkcie i sprawdź, gdzie całkowity koszt jest niższy.
Dokumenty i obowiązek AML
Wymiana większej kwoty może wymagać formalności. Przy równowartości 15 000 euro stosuje się identyfikację klienta, a dokument tożsamości bywa proszony również przy transakcjach ocenionych jako nietypowe. W praktyce najlepiej mieć przy sobie dowód i nie odkładać pytań o procedurę na ostatnią chwilę, szczególnie w centrum, gdzie łatwo porównać kilka kantorów.
Kursy NBP — dziś
Kursy średnie NBP to punkt odniesienia. Kantor Starowiślna może oferować inne kursy — przed wymianą zapytaj o aktualne notowania.
Jak trafić do Kantor Starowiślna
- Miasto
- Kraków, małopolskie
- Współrzędne GPS
- 50.05849, 19.94342
- Adres
- Starowiślna 6
Adres Starowiślna 6 oznacza ścisłe centrum Krakowa. Jeżeli jesteś już w okolicy Starego Miasta, dojście do punktu zwykle będzie prostsze niż przejazd samochodem przez zatłoczone ulice.
Miejsc dla aut jest w centrum mało, a postój podlega miejskiej strefie płatnej. Przy krótkiej wizycie rozważ zostawienie samochodu dalej albo dojazd innym środkiem transportu, bo samo szukanie stanowiska potrafi zająć więcej czasu niż wymiana.
Wariantów dojazdu do centrum jest sporo, choć konkretny trzeba dopasować do punktu startu. Po dojechaniu w okolice Starego Miasta najwygodniej ruszyć pieszo pod Starowiślną 6, bo w tej części miasta spacer wypada szybciej niż przesiadka.
Dla większych kwot użyj numeru +48 576 972 172 jeszcze przed wizytą. Zapytaj o kurs i dostępne nominały, a potem porównaj ofertę z pobliskimi punktami na Wielopolu i przy Starowiślnej 12.
Zanim wejdziesz do Kantor Starowiślna
Sześć krótkich podpowiedzi z praktyki wymiany walut w polskich stacjonarnych kantorach. Działają w Krakowie i w każdym innym mieście.
- 01
Przed dojazdem zadzwoń pod +48 576 972 172 — szczególnie przy wymianie powyżej 5 000 zł lub przy mniej popularnej walucie (CZK, HUF, NOK, SEK).
- 02
Najlepszy kurs zwykle uzyskasz w godzinach 10:00-15:00 w dni robocze, gdy ruch jest średni i kantor zdążył odebrać świeżą gotówkę z banku.
- 03
Przy wymianie powyżej 2 000 zł zapytaj o kurs negocjowany. Większość stacjonarnych kantorów w Krakowie schodzi z marży o 2-5 groszy na popularnych walutach.
- 04
Do transakcji do równowartości 15 000 euro nie potrzebujesz dowodu osobistego. Powyżej obowiązuje rejestracja danych zgodnie z ustawą AML.
- 05
Sprawdź banknoty pod światło i po dotyku zaraz po wymianie, najlepiej jeszcze przy okienku. Polskie kantory są w 99% uczciwe, ale procedura kontrolna chroni obie strony.
- 06
Jeśli wymieniasz nietypową walutę (peso, rand, dirham, juan), zarezerwuj walutę telefonicznie z dnia na dzień — typowy kantor stacjonarny trzyma w kasie tylko najczęściej wymieniane jednostki.
Jeszcze przed wizytą do Kantor Starowiślna
Sprawdź porównanie kantorów w Krakowie, przelicznik wybranej waluty albo realne kursy NBP — wszystko, co pomaga policzyć opłacalność wymiany.
Inne kantory w mieście Kraków
Zobacz wszystkie →Pytania o Kantor Starowiślna
Godziny, dokumenty, waluty, alternatywy: odpowiedzi przygotowane na podstawie publicznych danych i praktyki rynku wymiany walut w Polsce.
Jakie godziny otwarcia ma kantor Kantor Starowiślna w Krakowie?
Tego punktu nie ma w bazie OSM z godzinami otwarcia. Najpewniejszą informację daje telefon do kantoru lub profil w Mapach Google. W Krakowa większość kantorów pracuje od 9:00 do 18:00 w dni robocze.
Czy Kantor Starowiślna jest czynny w sobotę?
Praca w soboty nie jest precyzyjnie zaznaczona w danych OSM. Większość stacjonarnych kantorów w Krakowie pracuje w soboty krócej (zwykle do 13:00-15:00) lub w ogóle. Najlepiej zadzwonić pod +48 576 972 172 przed wizytą.
Czy Kantor Starowiślna jest czynny w niedzielę i święta?
Dostępne dane nie precyzują pracy w niedziele. W Krakowa większość kantorów stacjonarnych jest zamknięta w niedziele objęte zakazem handlu. Czynne pozostają zwykle punkty w galeriach z restauracjami lub na dworcach.
Jak skontaktować się z kantorem Kantor Starowiślna?
Telefon kontaktowy to +48 576 972 172. Można pod niego zadzwonić, by potwierdzić godziny otwarcia, sprawdzić dostępność konkretnej waluty albo ustalić kurs negocjowany przy większej kwocie. Adres email zwykle nie jest publiczny.
Jakie waluty można wymienić w kantorze Kantor Starowiślna?
Każdy stacjonarny kantor w Polsce ma w standardowej ofercie cztery podstawowe waluty: euro (EUR), dolar amerykański (USD), funt brytyjski (GBP) i frank szwajcarski (CHF). W większych punktach w Krakowie dostępne są również korony skandynawskie (NOK, SEK, DKK), korona czeska (CZK), forint węgierski (HUF) i japoński jen (JPY). Egzotyczne waluty (peso, rand, dirham, juan) lepiej zamówić z wyprzedzeniem telefonicznie — typowy kantor trzyma w kasie tylko najczęściej wymieniane jednostki.
Czy w kantorze Kantor Starowiślna można negocjować kurs?
Tak — i to standard rynkowy. Niemal każdy stacjonarny kantor w Krakowie schodzi z marży o 2 do 5 groszy na popularnych walutach (EUR, USD, GBP, CHF) przy wymianie powyżej 2 000 zł. Przy 10 000 zł warto pytać o jeszcze lepszy kurs. Krótka rozmowa z obsługą zwykle wystarcza, a różnica w portfelu sięga 50-150 zł przy większej kwocie.
Czy w kantorze Kantor Starowiślna mogę zapłacić kartą lub BLIKiem?
Większość stacjonarnych kantorów w Krakowie pracuje na gotówce: wymieniasz złotówki na walutę i odwrotnie. Niektóre nowsze punkty akceptują karty, ale kurs po opłacie kartowej zwykle wychodzi gorzej niż gotówką. BLIK to rzadkość; częściej spotkasz go w kantorach internetowych, gdzie jest standardową metodą zasilenia konta.
Czy do wymiany walut potrzebny jest dowód osobisty?
Dla transakcji do równowartości 15 000 euro zwykle nie. Powyżej tej kwoty każdy kantor stacjonarny w Polsce ma obowiązek wylegitymować klienta zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy (AML). Sam kantor może też zażądać dokumentu przy mniejszej kwocie, jeśli transakcja wzbudza wątpliwości albo jeśli regularnie odwiedzasz ten sam punkt z dużą kwotą.
Czy Kantor Starowiślna przyjmuje uszkodzone lub stare banknoty?
Kantor ma prawo odmówić przyjęcia banknotów z dużymi naderwaniami, plamami, pisakami lub w starszych seriach. EUR, USD, GBP i CHF w bieżącej emisji są przyjmowane bez problemu. Banknoty USD sprzed 2003 r. (małe portrety) część kantorów odrzuca lub kupuje po gorszym kursie — sprawdź przed wizytą, jeśli posiadasz starszą gotówkę.
Ile czasu zajmuje wymiana w kantorze Kantor Starowiślna?
Standardowa wymiana popularnej waluty (EUR, USD, GBP, CHF) zajmuje 2-5 minut przy okienku, pod warunkiem że nie ma kolejki. W godzinach szczytu (12:00-14:00 w dni robocze) trzeba uwzględnić 5-15 minut oczekiwania. Wymiana większej kwoty lub mniej popularnej waluty może wymagać liczenia ręcznego i potrwa dłużej.
Ile zarobi Kantor Starowiślna na mojej wymianie?
Stacjonarny kantor zarabia na spreadzie, czyli różnicy między kursem, po którym kupuje od ciebie walutę, a kursem, po którym ją sprzedaje. W Krakowa typowy spread wynosi 8 do 15 groszy na euro czy dolarze. Przy 1 000 EUR przekłada się to na 80 do 150 zł zysku punktu. Kantory online (Walutomat) trzymają spread w okolicach 0,5 do 5 groszy, więc przy tej samej kwocie różnica w portfelu klienta wynosi 30 do 100 zł.
Czy Kantor Starowiślna prowadzi wymianę kryptowalut (BTC, ETH)?
Klasyczne stacjonarne kantory w Krakowie, w tym Kantor Starowiślna, zajmują się wyłącznie wymianą walut fiducjarnych (EUR, USD, GBP itp.) na PLN. Kryptowaluty wymienisz w wyspecjalizowanych punktach (np. bankomatach BTC) albo na giełdach krypto online. To zupełnie inna licencja i inny rynek.
Jakie są opinie o kantorze Kantor Starowiślna?
Opinie i recenzje innych klientów najlepiej sprawdzisz w Mapach Google, wpisując pełną nazwę punktu z adresem. Liczba ocen i ich średnia zwykle dobrze oddają jakość obsługi i atrakcyjność kursu. Punkty o ocenie powyżej 4,5/5 z minimum 50 ocenami to bezpieczny wybór.
Czy Kantor Starowiślna ma blisko bankomat albo parking?
Punkt leży w centrum Krakowa, więc bankomaty masz w odległości jednej-dwóch przecznic. Parking w centrum bywa płatny i zatłoczony — lepiej dojechać komunikacją miejską, taksówką lub zostawić auto w parkingu wielopoziomowym kilka przecznic dalej.
Jak Kantor Starowiślna wypada na tle innych kantorów w Krakowie?
W Krakowa działa kilkadziesiąt stacjonarnych punktów wymiany walut. Spready w typowych warunkach są zbliżone (8-15 gr na EUR), więc realna różnica między kantorami pojawia się dopiero przy większych kwotach i negocjacji kursu. Pełne porównanie znajdziesz w naszym zestawieniu kantorów w Krakowie, dostępnym pod linkiem do nadrzędnej strony miasta.
Wymień taniej online
Stacjonarne kantory w Krakowie mają zwykle marżę 5 do 15 groszy ponad kurs NBP. Online kantor (Cinkciarz, Walutomat) trzyma marżę poniżej 5 groszy, a środki przelewasz wprost z konta bez wychodzenia z domu.
Sprawdź kantory online →